Tipy na výlety


Pár tipů od nás kam vyrazit, pro detail klikněte na název:


V okolí se také dále nachází:

Množství cyklostezek v okolí plavebního kanálu (téměř rovina) dále pak do Německa a do Rakouska.

Nádherné vyhlídky: Alpská, Moldaublick, a z věže Vítkova kamene na celé lipenské jezero, možnost plavby na kánoi po Vltavě.

Schwarzenberský plavební kanál s muzeem u Jeleních vrchů

Schwarzenberský plavební kanál (dříve Schwarzenberský průplav) je vodní kanál na Šumavě spojující jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Große Mühl, přítok Dunaje, čímž propojuje úmoří Severního a Černého moře. Je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Byl vystavěn na žádost knížete Jana Nepomuka I. ze Schwarzenbergu pod vedením Josefa Rosenauera. Celková délka kanálu činí 44 km, přičemž v blízkosti osady Jelení vede tunelem dlouhým asi 400 m.

Zdroj: Wikipedia a kudyznudy.cz

Medvědí stezka a pomník posledního medvěda

Medvědí stezka je významná turistická značená trasa na Šumavě, v katastru obcí Nová Pec a Stožec. Je dlouhá 14 km, jejími krajními body jsou Ovesná a Černý Kříž, přibližně na polovině trasy leží osada Jelení. Stezka má žluté značení a číslo 6375. Byla vyznačena v roce 1967 jako nejstarší naučná stezka v jižních Čechách a druhá nejstarší v Česku.

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit. Medvědice se dlouhou dobu pohybovala sama na pomezí Čech, Bavorska a Rakouska. Lesníci o ní věděli, a protože se báli, aby nebyla ulovena pytláky nebo aby nepošla, tak na ni v roce 1856 zorganizovali hon. Čekalo se na první sníh a dne 14. listopadu se na druhý pokus skutečně podařilo medvědici ulovit.

Zdroj: Wikipedia a kudyznudy.cz

Hory Smrčina, Plechý, Hraničník

Plechý

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem. Plechý je nejvyšší hora Šumavy na území České republiky, vrchol najdete na státní hranici s Rakouskem, nad Plešným jezerem. Na úpatí při stezce stojí Stifterův památník na vzpomínku významného básníka Šumavy Adalberta Stiftera, rodáka z nedaleké Horní Plané. Od památníku se nabízí krásný pohled na jezero, však také tato vyhlídka byla básníkovým milovaným místem.

Smrčina

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě. Masiv Smrčiny pokrývá nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě, ve kterém zůstal zachován vyšší podíl buku a jedle oproti jiným částem Šumavy, kde jednoznačně převládá smrk. Podle nadmořské výšky se mění i vegetace, tedy typ lesa a jednotlivé rostlinné druhy.

Hraničník

Německy Reischelberg. Hraničník je 1280 m vysoká hora ležící v pohoří Šumava v Plešském hřbetu na česko-rakouské hranici. Nachází se 5,5 km jihozápadně od Nové Pece. Z rakouské strany vede na vrchol lyžařský vlek a dvě sjezdové tratě. Z české strany I. zóna NP se zachovalými smrčinami. Jde o asymetricky protáhlý kupovitý vrchol Plešského hřbetu na hlavním šumavském hřebeni, po němž vede evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Vrchol Hraničníku (HLV 68; 1282 m) leží přímo na státní hranici.


Zdroj: Wikipedia, kudyznudy.cz, tisicovky.cz

Plešné jezero

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů. Plešné jezero, kterému se také říká Balvanité, se rozkládá na svahu hory Plechý, nejvyšší hory české části Šumavy. Jeho rozloha činí 7,5 ha a největší hloubka jezera je 18,3 m. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do Vltavy.

Podle dochovaného záznamu Plešné jezero poprvé prozkoumal 6. června 1567 rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Jezero bylo využito k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu. Josef Rosenauer, stavitel kanálu, zatěsnil přirozenou morénu jezera, navýšil ji hrází o výšce zhruba 2,5 m, do které zabudoval výpustná stavidla. To umožnilo regulovat vodu v jezeře, které se stalo hlavní zásobárnou vody pro plavbu dříví ve Schwarzenberském kanále.

Zdroj: kudyznudy.cz

České Žleby

České Žleby (německy Böhmisch Röhren) jsou vesnice založená na Zlaté stezce, dnes část obce Stožec v okrese Prachatice. Nachází se asi 4 km na severozápad od Stožce, něco přes 2 km od státní hranice. V roce 1930 zde žilo 1200 obyvatel. Po válce obec zpustla jednak kvůli vystěhování Němců, jednak proto, že byla v uzavřeném pohraničním pásmu. Život se do obce vrátil po roce 1990. Dnes je zde evidováno 51 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 62 obyvatel. Na turistické stezce České Žleby - Bischofsreut (Marchhäuser) je přechod do Německa.

Historie

Vesnice byla založena roku 1709. České Trouby (jinak zvané Koryto, Böhmisch-Röhren, dříve Rinnhauser nebo Röhrenhauser 932 m) byla ve druhé polovině 19. století farní vesnice s 1020 obyvateli. Starý název osady pochází z doby, kdy na místě stálo jen několik domů a u nich bylo koryto, které k napájení svých zvířat využívali soumaři, kteří táhli po Zlaté stezce, jež procházela kolem. Nynější vesnice byla založena až r. 1709 knížetem Janem Kristiánem z Eggenberku.

Pamětihodnosti

  • Zaniklý kostel sv. Anny (postaven v letech 1789 až 1791, zbořen roku 1965)
  • Radvanovická lípa, 30 metrů vysoký památný strom (lípa velkolistá) připomíná zaniklou obec Radvanovice. Roste u poškozené kapličky asi kilometr severozápadně od Českých Žlebů, u silnice na Strážný
  • Přírodní památka Stožecká skála se skrovnými pozůstatky středověkého hrádku
  • Přírodní památka Stožec, chránící severovýchodní partie stejnojmenné hory
  • Přírodní památka Vltavský luh, rozsáhlé chráněné území v nivě kolem soutoku meandrujích říček Teplé a Studené Vltavy včetně tzv. Mrtvého luhu
  • Křížová cesta ke kapli Panny Marie u Stožecké skály, obnovená roku 2015
Rodáci
  • Gotthard Zimmer (1847 - 1886) - fotograf v Českém Krumlově
  • Rudolf Kubitschek (1895 - 1945) - folklorista, spisovatel a znalec Šumavy
Zdroj: Wikipedia

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km. Vodní nádrž Lipno leží na Šumavě na horním toku Vltavy v nadmořské výšce 726 m. Protože se jedná o největší vodní plochu České republiky, někdy se jí říká jihočeské moře. Leží v horském terénu, na hranici Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Lipenská přehrada je součástí vltavské kaskády a je jejím nejvýše položeným stupněm. Vody gigantické údolní nádrže Lipno zalily převážnou část rozlehlé vltavské kotliny s četnými nevytěženými rašeliništi. Plocha hlavní nádrže je asi 4 870 ha, objem 309 milionů , nadmořská výška 726 m (při maximálním vzdutí hladiny).

Nejkrásnější pláže na Lipně

Břeh Lipna měří v obvodu téměř 150 km, prostor pro objevování oblíbených míst ke koupání je tedy obrovský, mnohdy stačí jen sjet z cyklostezky.

  • Pláž v Lipně nad Vltavou
  • Pláž ve Frymburku
  • Pláž v Černé v Pošumaví
  • Unikátní písečná pláž Windy Point s cocktail barem a skvělým bistrem, kde si budete připadat jako v Karibiku
  •  Pláž v Horní Plané
  • Pláž v Přední Výtoni
  • Na nejzápadněji položeném konci jezera leží obec Nová Pec, kde byla vybudována písečná pláž s nezaměnitelnou atmosférou místa, kde se potkává přehrada s tokem Vltavy. Pláž je písečno-travnatá a je u ní restaurace.

Vodní sporty na Lipně

Pro milovníky vodních sportů je Lipno ideální destinací. Užijete si zde jak kánoe, jachting, katamarány, tak windsurfing i kiteboarding. Jachting, katamarány a windsurfing jsou nejen v létě nadmíru oblíbenou zábavou. Díky obrovské vodní ploše a nadmořské výšce, kvůli které jsou zde skvělé povětrnostní podmínky, je Lipno jedním z nejlepších míst pro milovníky těchto sportů v České republice. 

Marina Černá v Pošumaví - hotelový resort Relax disponuje vlastní soukromou pláží, přístavištěm s možností pronájmu míst ke kotvení a vlastní flotilou 11 lodí včetně motorových člunů s motory o 50-ti a 250-ti koňských silách. Vodní hladinu můžete brázdit na pramici či paddleboardu nebo si udělejte nevšední výlet na jednom z rychlostních double kajaků Hobie s kormidlovacím systémem a unikátním pohonem pomocí speciálního šlapacího pedálu. Hitem léta jsou čluny Whaly se spalovacím motorem pro 6 až 8 osob, na které nepotřebujete kapitánský průkaz a můžete tak objevovat Lipno podle svého.

Amenity Resort Lipno disponuje půjčovnou potřeb pro vodní sporty, vybrat si můžete ze široké škály vodních plavidel. Vyzkoušejte moderní paddle boarding, kajak nebo rekreační plachetnici. Ve výběru nechybí ani klasická šlapadla či pramice, nebo parníčky pro děti.

Intersport Rent Lipno nabízí elektročluny bez nutnosti průkazu VMP, plachetnice i motorové čluny.

Zdroj: kudyznudy.cz

Zajímá Vás vodní elektrárna Lipno? Můžete ji navštívit skrze virtuální prohlídku. Stačí kliknout na tlačítko níže.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál. Klášter leží asi 30 km jižně od Českého Krumlova. Stavba kláštera trvala přes 100 let. Prohlídka cisterciáckého kláštera zahrnuje klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu. Nejcennějšími památkami jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž, v části kláštera sídlí Poštovní muzeum.
Cisterciácký klášter byl založený Vokem z Rožmberka roku 1259. Klášterní knihovna čítající 70 tisíc svazků je třetí největší knihovnou v republice. Mezi památkami vyniká zvláště Vyšebrodská madona a Závišův kříž. Klášter přestál husitské bouře i třicetiletou válku. Mniši zde po staletí žili podle řehole sv. Benedikta, kterou lze charakterizovat slovy: "Modli se a pracuj". Svou prací přetvářejí celý kraj, sami vystavěli klášter s gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie.
Prohlídky kláštera jsou možné jen s průvodcem a začínají minimálně každou hodinu od začátku otevírací doby, nebo podle množství turistů. Aktuální informace v otevírací době v klášterní prodejně v návštěvnickém centru v dolní části areálu.

Zdroj: kudyznudy.cz

Hrad Rožmberk

Současná podoba hradu je výsledkem přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů. Typickou pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, kde jsou umístěny portréty fiktivních vůdců křížových výprav, zbrojnice, jež soustřeďuje sbírku zbraní, zbrojí apod. z různých historických období. Starší vývojová etapa hradu je reprezentována malířskou výzdobou tzv. "Rytířského sálu", která pochází z počátku 17. století. Hradní sbírka obrazů upoutá nejen jmény slavných autorů - K. Škréty, J. Kupeckého, N. Grunda a dalších, ale i portréty významných osobností včetně Perchty z Rožmberka - Bíle Paní.
Nabízí se také výstup na Anglickou věž. Po bezmála dvou stech schodech je návštěvník odměněn nádherným výhledem na celý areál hradu a okolní romantickou krajinu. Navíc je možné si prohlédnout model hradu, který zachycuje jeho podobu ve 14. - 15. století. Na hradě můžete zavítat také do Katovny, kde probíhají ukázky tortury.

Návštěvnické okruhy

  • Hlavní okruh (základní okruh) - prohlídka reprezentačních místností někdejšího muzea rodu Buquoyů prochází celým prvním patrem hradu.
  • Soukromé pokoje - expozice ve 2. patře hradu poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století.
  • Muzeum hrdelního soudnictví - historie hrdelního soudnictví a útrpného práva, otevírá se pouze v červenci a srpnu.
  • Věž Jakobínka - Jakobínka je dnes už jediným pozůstatkem zaniklého Horního rožmberského hradu. Výstup na věž po bezmála 170 schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu. V letech 2013 - 2019 probíhala rozsáhlá rekonstrukce za použití historických stavebních a řemeslných postupů. V interiéru jsou umístěny informace o historii věže, ale také model věže včetně lešení a jeřábu, který připomíná tento unikátní stavební experiment.
  • Dětský okruh - prohlídka hradu určená organizovaným skupinám malých návštěvníků.

Zdroj: kudyznudy.cz

Prachatice s historickým centrem

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Koho byste měli znát z prachatické historie

Svatý Jan Nepomuk Neumann (1811-1860), dítě nadané a hloubavé, které se vyhýbalo všem nezbednostem svých spolužáků - tak charakterizovali syna prachatického punčocháře jeho první učitelé. Kdo tehdy mohl tušit, že nadané dítko vystuduje na duchovního a posléze odjede do Ameriky, kde se stane nejenom biskupem ve Filadelfii, ale také prvním americkým svatým? Svatořečen byl v roce 1977 papežem Pavlem VI.

Co musíte vidět ve městě na solné stezce

Pěkný výhled na město se otevírá z věže kostela sv. Jakuba; uvidíte odtud dochované hradby s dvojitou vstupní bránou a parkánem, radnici i domy kolem hlavního náměstí. V jednom z nich sídlí Muzeum české loutky a cirkusu, v dalším Prachatické muzeum. Vedle tradiční historické expozice si zaslouží pozornost zejména moderně pojatá část s atraktivním modelem středověkého města a figurínami v životní velikosti, které na nádvoří muzea názorně předvádějí život na Zlaté stezce.

Zdroj: kudyznudy.cz

Boubínský prales

Prales Boubín je největší nedotčenou plochou původního lesa ve střední Evropě, s porosty smrku, jedle a buku. Rozkládá se na západním svahu hory Boubín. Některé vzácné stromy zde dosahují věku 300 až 400 let. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dosahují výšky až 50 m. Kmeny stromů jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené a kůra stromů vrásčitá a plná podivných útvarů. Zajímavé jsou například chůdové kořeny - mohutné kořenové systémy, které rostou nad zemí. Vznikají tak, že mladý strom využije starého nebo často tlejícího stromu pro svůj růst.


Kolem jádra pralesa veze okružní naučná stezka Boubínský prales. Výchozím místem je Boubínské jezírko, které vzniklo roku 1836 jako umělá vodní nádrž pro umožnění plavby dřeva z boubínských lesů do sklárny v Lenoře. Stezka procházející několik pásem, která se odlišují mírou, jakou do života lesa zasahoval a zasahuje člověk. Prastarý les byl zachován díky lesmistru Johnovi, když na jeho naléhání nakonec tehdejší majitel zdejšího panství, kníže Jan Adolf Schwarzenberg, vyhověl a v roce 1858 rozhodl, aby část lesních porostů o rozloze 150 ha byla vyjmuta z normálního lesního hospodaření a stala se tak pralesní rezervací.


Na Boubín můžete přijet autem a zaparkovat na parkovišti pod Boubínem (tábořiště Horní Vltavice). Lze si také naplánovat výlet spojený s romantickou cestou vlakem. Automobil můžete zaparkovat na parkovišti v Kubově Huti, odtud vyjít na Boubín a zpět sejít k vlaku do Kaplice nebo do Zátoně a svézt se zpět do Kubovy Hutě zdejší romantickou lokálkou.
Vstup na rozhlednu i do pralesa je bezplatný.

Zdroj: kudyznudy.cz

Český Krumlov - historický klenot mezi městy

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly - to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Korunou Českého Krumlova je hrad a zámek s nádhernou věží, o níž mimochodem spisovatel Karel Čapek tvrdil, že je "nejvěžovatější" ze všech věží, které poznal. Při prohlídce interiérů navštívíte slavný Maškarní sál i zámecké divadlo, jednu z nejzachovalejších barokních scén na světě. K českokrumlovskému zámku patří také medvědi, kteří se tu chovají od dob posledních Rožmberků, lapidárium, Plášťový most a zámecká zahrada s unikátním přírodním divadlem s otáčivým hledištěm. 

Český Krumlov by ztratil část svého kouzla nebýt řeky Vltavy, která obkružuje staré město i hradní ostroh. Na nábřeží si můžete odpočinout v řadě kaváren, hospůdek a restaurací a pozorovat vodáky. Pokud se chcete zapojit do života na řece sami, k dispozici jsou půjčovny lodí, raftů i vyhlídkové plavby, stačí si jen vybrat. Technickou raritou, kterou byste také měli zařadit do programu, je grafitový důl; v hloubce 70 m pod povrchem si prohlédnete, jak se těžila tuha a svezete se důlním vláčkem

Zdroj: kudyznudy.cz

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu